Nosit dvojčata lze. 

Dnes již existuje celá řada způsobů, ať už chcete nosit v šátku nebo v nosítku, doma nebo venku, ať už chcete nosit proto, že nošení vnímáte jako důležitou součást péče o dítě, nebo vás jen neláká představa plahočení se po městě s obrovským kočárkem. Věřím, že ať je vaše cesta jakákoliv, naleznete zde podporu ve vašem rozhodnutí nosit své děti v bezpečí vaší náruče.

NAJEDNOU NEBO PO JEDNOM?

Určitě bych doporučila pořídit takovou nosící výbavu, aby v případě potřeby mohl i jeden člověk nosit obě dvojčata najednou. Zároveň je však dobré šetřit síly a když je to možné, podělit se o náklad s partnerem, babičkou, tetou či jiným ochotným pomocníkem.

Co tedy pořídit?

Dva dlouhé šátky
Šátek a nosítko
Dvě kompatibilní nosítka vhodná od narození

Více o možných kombinacích v sekci Úvazy a Nosítka.

Nosítka na obrázku: Tula Free To Grow a Donkey. (Obě nosítka doporučuji od doby, kdy dítě samostatně sedí)

SPRÁVNÁ POLOHA MIMINKA

Každé miminko je jiné a při každém navázání bude v šátku trošku jinak. Přesto je dobré znát základní pravidla nošení NESEDÍCÍCH dětí:

Kolínka miminka na úrovni jeho pupíku. Nožičky mírně roznožené do stran - vždy jen tak, jak je miminku příjemné (novorozenci nejsou leckdy ještě schopni velkého roznožení), podpora nožiček od kolínka ke kolínku, od kolínek dolů volně hybné nožičky, podepřená zakulacená záda po celé jejich délce, hlavička podepřená do vrchní hrany uší (u dětí, které hlavičku samy nedrží), miminko čelem k dospělému, dostatečný přísun vzduchu.

Žádný učený z nebe nespadl a je velice pravděpodobné, že zezačátku vám nepůjde miminko napolohovat tak, jak byste si představovali. Věřte ale, že s každým dalším pokusem to bude lepší!

Krásný článek na toto téma naleznete zde.

MŮŽU NOSIT OD NAROZENÍ?

Můžete, zvolený úvaz se musí dotahovat přímo na těle miminek, aby je správně podpíral a musí zajišťovat správnou polohu. Úvazů pro dvojčata je rovnou několik. Jednotlivé úvazy vám představím na samostatné stránce. Co bych však chtěla zmínit je fakt, že každému může vyhovovat něco jiného. Osobně se přikláním k úvazům, kdy děti drží v šátku NEZÁVISLE na sobě. Vzhledem k celé řadě možností doporučuji prostudovat si různé možnosti úvazů, které si potom vyzkoušíte nejprve s panenkou nebo plyšákem. Někteří rodiče preferují nosítka. I zde již máme možnost, jak nosit dvojčata od narození.

Přední úvazy, kde děti drží nezávisle na sobě:
Jasmine´s Tandem Hip Carry
Miranda´s Tandem Hip carry
2 x šátek Ring Sling nebo 2 x half buckle nosítko

JAKÝ VYBRAT ŠÁTEK?

Výběr šátku je velice individuální, několik objektivních skutečností však musíme zohlednit. Od začátku budete nosit větší váhu, než vaši kamarádi s jedním dítětem, šátek by tudíž neměl být úplně tenký. Není však dobré kupovat příliš tlustý šátek. Špatně by se vám jako začátečníkům dotahoval, bylo by v něm horko vám i dětem, na dětech by bylo látky zkrátka moc. Navíc pokud se rozhodnete vázat úvazy s RS (ring sling) kroužky, tlustší šátek (nad 260 g/m2) se vám v kroužcích bude opravdu špatně dotahovat.

Co tedy radím začátečníkům tandemářům?

Bavlněný šátek o gramáži cca 260 g/m2
Didymos žakár o gramáži klidně nižší - cca 230 g/m2
Šátek s nosnější příměsí, než je bavlna (např. len a konopí).

(Mějte však na paměti, že šátky s příměsí mívají i specifické vlastnosti, mohou např. víc klouzat, a tudíž se hůře dotahovat. Před pořízením šátku se zeptejte na vlastnosti šátku výrobce, prodejce nebo lektora, kteří šátek znají. Příliš klouzavý šátek by vám vázání dvojčat mohl značně zkomplikovat.)

Šátek na obrázku -Little Frog Stormy Cube (250-260 g/m2)

MŮŽU NOŠENÍM MIMINKU UBLÍŽIT?

Všimli jste si, jak se napříč generacemi liší názory na to, co je pro miminko vhodné a nevhodné? Rodiče se ale většinou shodnou na jedné věci - chtějí pro miminko to nejlepší. V současnosti se navíc k blahu miminka přidává i blaho rodičů. Což je úžasné! A ještě víc úžasné je to, že nošením můžete přispět ke spokojenosti všech. S velkou pravděpodobností totiž nastanou chvíle, kdy zkrátka budete mít jako rodiče dvojčat málo rukou a hodně dětí :D

Jako všechno kolem, i nošení se stává terčem vědeckých výzkumů a jak jeho oblíbenost roste, je stále více pod drobnohledem moderního zkoumání světa. 

Doposud nebyla publikovaná žádná studie, která by potvrzovala škodlivost nošení. Naopak, studie ukazují, že při správném nošení má tento způsob péče o dítě řadu výhod. V Německu jsou obecně s nošením dětí o několik desetiletí před ČR a jsou zde dostupné i odborné články a informace. Krásný článek o bezpečnosti nošení napsala Daniela Šmolíková, moje učitelka nošení. 

MŮŽU DĚTI NOŠENÍM ROZMAZLIT?

Tahle otázka napadne ÚPLNĚ KAŽDÉHO člověka, který s nošením začíná. A když nenapadne přímo vás, určitě napadne vašeho manžela nebo manželku, sestru, maminku, tchýni, nebo alespoň sousedku odvedle! Tak se pojďme podívat, jak to ty děti s tím rozmazlováním vlastně mají... 

Mým cílem rozhodně není přesvědčovat kohokoliv, že nošení je jediná správná cesta, jak pečovat o dítě. Není. Přiznám se ale, že mi trhá srdce, když vidím, že někteří rodiče vzdali nošení ještě dřív, než s ním začali. Často tak bývá právě kvůli reakci okolí. Měli bychom si uvědomit, že pro generaci našich rodičů, která mnohdy nechávala své děti vyplakat, moc je raději nenosila, aby jim nezničila záda apod., může být těžké přijmout jiný pohled na výchovu. Jeden z důvodů může být právě ten, že by si sami museli připustit, že zřejmě dělali chyby. O to bolestnější pro ně může být fakt, že oni sami vlastně nechtěli, jen zkrátka poslechli své okolí. Proto se snažím POSKYTNOUT INFORMACE, aby se všichni mohli rozhodnout tak, jak jim jejich srdce velí. Pokud máte POCIT, že by pro vás a vaše děti mohlo být nošení to pravé, zkuste to! Držím vám palce.


NOSÍME DVOJČATA
Všechna práva vyhrazena 2021
Děkuji Lucii, Petře a Kristýně! 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky